YILIN EN GÜZEL KAMPANYASI

Devamı

WEB TASARIM

Devamı

GRAFİK TASARIM

Devamı

YAZILIM HİZMETLERİ

Devamı

SEO HİZMETLERİ

Devamı

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım Nedir?

04.04.2016

Responsive; esnek, uyumlu gibi anlamlara gelmektedir. Son zamanlarda web tasarımında sıkça kullanılan bu deyim web sitesinin tüm cihazlarla uyumlu olarak çalıştığını gösterir.

Responsive tasarımda web sitesinin tasarımı temel olarak bilgisayar(desktop), tablet ve mobil olarak 3 katmalı olarak tasarımı yapılır. Bu şekilde web sitesinde ki resim, yazı gibi elementlerin büyüklüğünün kullanılan cihaza göre değişiklik göstermesidir.

Peki Responsive Tasarımın faydası nedir?

Günümüzde mobil cihaz kullanımın artması ve buna istinaden mobil cihazlar üzerinden gelen web sitesi trafiğinin artmasınıda göz önünde bulundurursak web sitemizi ziyarete gelen ziyaretçilerin sitemizde daha rahat gezinmesini sağlarız. Ayrıca artık arama motorlarının mobil uyumlu web sitelerine öncelik verecek olmasıda bizim mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmamız gerektiğini gösterir.

Responsive tasarıma sahip olmayan web siteleri mobil cihazlarda açıldığında yazıları okumak için zoom yapmamız ve bir metini okuken sürekli siteyi sağa sola kaydırarak zorlanırız. Ayrıca tıklama istediğimiz menü ya da linklerde de yanlış tıklama gibi sorunlarla karşılaşabiliriz. Fakat responsive tasarıma sahip bir web sitesinde bu sorunların hiç biri yaşanmaz.

 Responsive Web Tasarım

Yukarıdaki resimde de anlaşıldığı gibi responsive tasarıma sahip bir web sitesi daha okunalı ve kullanımı çok kolay bir şekilde tüm nesneler ekrana sığacak şekilde alt alta sıralanmıştır.

Eğer sizde teklonojiye uyumlu responsive bir web tasarımı istiyorsanız bizimle iletişim kurabilirsiniz.