YILIN EN GÜZEL KAMPANYASI

Devamı

WEB TASARIM

Devamı

GRAFİK TASARIM

Devamı

YAZILIM HİZMETLERİ

Devamı

SEO HİZMETLERİ

Devamı

RGB ve CMYK Arasındaki Fark ?

RGB ve CMYK Arasındaki Fark ?

09.05.2018

CMYK (Cyan , Magenta, Yellow,Key) renklerinin kısaltması olarak teknik bir yazı olarak bilinmektedir.  CMYK renk kodunu en kolay anlaya bileyeceğimiz şekliyle CMYK baskı tasarımlarınızda istediğiniz her rengin oluşturulup baskıda kullanılabilmesini sağlamaktadır.  Yazılı basım içeren matbaacılık sektöründe CMYK renk düzeni kullanılır.

CMYK formatında parlak renkler oluşturulamaz ve uygunluğu dijital ortamda görünürlüğünden farklı olur. Bu yüzden tasarladığınız tasarımın baskıda farklı bir görünüm almaması için tüm tasarımı baştan aşağı tüm katmanlarıyla CMYK kodlarına uygun olarak seçmeniz veya düzenlemeniz gerekmektedir.

RGB (REd, Green,Blue ) renk ise bilgisayar gibi teknolojik cihazlarda kullanılan kristal ışık kullanılarak elden edilen renklerdir.

Tasarımlarınızı dijital ortamlarda yani elektronik cihazlarda yayınlanacak ve görülecekse kullanılması gereken format RGB’dir.

Her pixel bir rengi temsil etmektedir. Her pixelde bulunan RGB renkleri birleşince görülmesi istenilen renk ortaya çıkmaktadır.

Genel olarak CMYK ve RBG renklerinin kullanımlarını ve amaçlarını özetlemek gerekirse En basit ifadeyle, RGB ışığın rengidir. CMYK ise yansımanın. RGB’de ışık kaynağının farklı dalga boyları renkleri oluşturur, Dijital ortamlarda RBG ,matbaacılık yani baskı sektöründe ise CMYK renk formatları kullanılmaktır.